فیزیوتراپی زانو

 

فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی زانو شامل ارزیابی کل پای شما می باشد . فیزیوتراپیست شما درد زانوی شما را ارزیابی میکند و علت زانو درد شما را کشف می‌کند . سپس برای درمان درد زانوی شما برنامه ای تعیین میکند . که شامل حرکات ورزشی و یا دستگاه های مخصوص فیزیوتراپی زانو می‌باشد تا شما روند بهبودی را طی کنید .

آناتومی زانو

آناتومی زانو

زانو بزرگ‌ترین مفصل بدن انسان است و ران (femur) را به ساق پا (femur) پیوند می‌دهد.

کشکک یا کاسه زانو : کشکک یا کاسه زانو در جلوی پا قرار دارد . همچنین وظیفه‌ی کشکک زانو، کاهش ساییدگی بین استخوان‌ها و عضلات پا در حالات خمیده و صاف می‌باشد و از قسمت اصلی مفصل زانو محافظت می‌کند .

رباط‌های زانو (ligaments) : زانو توسط ۴ رباط‌ پشتیبانی می‌شود :

 • رباط صلیبی قدامی (ACL)
 • رباط صلیبی خلفی (PCL)
 • رباط جانبی داخلی (MCL)
 • رباط جانبی خارجی (LCL)

منیسک : زانو دارای دو منیسک می‌باشد :

 • منیسک ذاخلی
 • منیسک خارجی

منیسک‌ها مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو، یعنی بین استخوان ران و ساق قرار گرفته و بافت‌هایی شبه غضروف ولی به مراتب محکم تر ار آن و با خاصیت ارتجاعی زیاد مثل لاستیک دارند. وظیفه اصلی آنها جذب شوک‌های ضربه ایست که به زانو وارد می‌شود.

علت زانو درد

درد در زانو می‌تواند ناشی از ضربه ها و کشیدگی های مکرر و یا صدمه باشد. گاهی این اتفاق بدون هیچ دلیل مشخصی رخ می‌دهد. هنگامی که درد زانو رخ می‌دهد، ممکن است محدودیت‌های عملکردی را تجربه کنید که شامل سختی راه رفتن، پا شدن از سر جایتان ، یا بالا رفتن و پایین رفتن از پله‌ها باشد.

انواع درد زانو

اگر احساس زانو درد می‌کنید مهم است که مشخص شود که درد زانویتان حاد ، تحت حاد یا مزمن می‌باشد .

 • درد حاد : شدید ترین نوع زانو درد می باشد و ۱ الی ۷ روز پس از صدمه رخ می‌دهد . در این مدت شما موظف هستید به زانوی خود استراحت بدهید .
 • درد تحت حاد : بین ۲ الی ۶ هفته بعد از صدمه رخ می‌دهد .
 • درد مزمن : دردی که بیش از ۸ الی ۱۲ هفته است ، درد مزمن می‌باشد .

علائم درد زانو

محل درد زانو می‌تواند کمک کند که کدام یک از اعضا مقصر هستند و علت زانو درد شما چه می‌باشد . همچنین می‌تواند به درمان زانو درد شما کمک کند .

 • درد در جلوی زانو : اگر در جلوی زانوی خود احساس درد می کنید ، ممکن است مشکل از خارج شدن کشکک از وضعیت طبیعی خودش باشد ، که سندرم استرس پاتلوفمورال (patellofemoral stress syndrome)(PFSS) نامیده می‌شود . ممکن است کشکک زانو و تاندون بین کشکک و ساق پا دردناک و ملتهب شده باشد . درد در اینجا معمولا توانایی های زانو مانند بالا و پایین رفتن از پله ها ، دویدن و پریدن را محدود می کنید .
 • درد در داخل زانو : اگر در قسمت داخلی زانو احساس درد می‌کنید ، احتمال آسیب در منیسک داخلی یا رباط جانبی داخلی (MCL) نیز وجود دارد . معمولاً این اندام ها در طول فعالیت های ورزشی و زمانی که پای بر روی زمین نهاده می‌شود و بدن روی زانو می‌چرخد ، آسیب می‌بینند . منیسک های میانی یک جذب‌کننده شوک در داخل زانو هستند . گاهی اوقات، از سایش و پارگی مفاصل و یا ورم مفاصل رنج می‌برند و ممکن است بدون هیچ صدمه ای آسیب ببینند .
 • درد در بیرون زانو : درد روی جنبه بیرونی زانوی شما می‌تواند ناشی از آسیب به بسیاری از اندام ها باشد. یک رباط در آنجا وجود دارد که ممکن است در طول فعالیت های ورزشی مجروح شود. درد در اینجا نیز می‌تواند ناشی از کشش باند ایلیوتیبیال (ITB) باشد . باند ایلیوتیبیال ، یک نوار ضخیم از بافت است که از خارج باسن تان تا جلوی زانوی شما کشیده شده است . از آنجا که از زانو می‌گذرد ، باند ایلیوتیبیال می‌تواند به طور غیر طبیعی روی زانو ساییده شود و یک درد سوزناک رخ می‌دهد. همچنین در قسمت بیرونی زانو یکی از سه تاندون‌های همسترینگ وجود دارد. فشار به این تاندون می‌تواند منشا درد زانو باشد.
 • درد در پشت زانو : درد در پشت زانو بسیار نادر است اما احتمال رخ دادن آن وجود دارد . یکی از تاندون های همسترینگ به اینجا متصل می شوند و درد در اینجا احتمالا به خاطر فشار آوردن به عضله همسترینگ می‌باشد . دلیل احتمالی دیگر درد در اینجا کیست بیکر (Baker’s cyst) است. این یک ورم غیرطبیعی از مفصل زانو است که فضا را در پشت زانو اشغال کرده و باعث درد با خم شدن بیش از حد زانو می‌شود .

آرتروز زانو

به مرور زمان به دلیل به کارگیری از مفصل زانو در طی زندگی ضعف فیزیولوژیک عضلات اطراف زانو و تغییرات منفی در مفصل زانو اتفاق می‌افتد . مثل کاهش فاصله مفصلی از بین رفتن غضروف مفصلی ارتباط نزدیکتر سطوح مفصلی با هم و در نتیجه ساییدگی از علائم آرتروز زانو هستند که گاهی در خم و باز کردن زانو منجر به صداهایی در مفصل زانو می شود .
علل شایع در ایجاد آرتروز زودرس زانو :

 •  شکستگی
 •  وجود شلی لیگامانی و ضایعات منیسک ها
 •  افراد چاق
 •  ابنرمالیتی ها در مفاصل ران زانو و مچ پا
 •  اختلاف طول دو اندام تحتانی
 •  پای پرانتزی
 • بیماری های شغلی

شایع ترین آسیب های زانو :

 • آرتروز زانو
 • پارگی رباط صلیبی زانو
 • پارگی منیسک زانو
 • نرمی غضروف کشکک زانو
 • شکستگی و دررفتگی زانو
 • سندرم درد پاتلوفمورال
 • کیست بیکر
 • روماتیسم مفصلی
 • منیسک دیسکی شکل
 • بورسیت زانو
 • تاندونیت زانو و …

چه چیزی باید از فیزیوتراپی زانو انتظار داشته باشید ؟

اگر به فیزیوتراپی برای درمان زانو درد خود معرفی شده اید ، بازدید اولیه برای اطمینان از تشخیص درست مهم می‌باشد . در طی این ملاقات ، فیزیوتراپیست شما با شما مصاحبه خواهد کرد تا درباره تاریخچه مشکل خود ، در مورد عوامل تشدید کننده و در مورد هر سابقه پزشکی پیشین که ممکن است به حل مشکل کمک کند ، اطلاعات کسب می‌کند. از اطلاعات جمع‌آوری‌شده ، یک بررسی متمرکز انجام خواهد شد . این بررسی ممکن است شامل چندین بخش باشد ، اما فقط محدود به موارد زیر نمی‌باشد :

 • ارزیابی راه رفتن : ارزیابی راه رفتن یک ارزیابی از نحوه راه رفتن شما است . فیزیوتراپیست ها آموزش می‌بینند تا متوجه تغییرات کوچک در حرکت اطراف زانوی شما در طول مراحل مختلف پیاده‌روی شوند .
 • لمس : این شامل استفاده از دست‌ها برای لمس ساختارهای مختلف اطراف زانو برای احساس غیرعادی بودن یا ارزیابی آن است که آیا یک ساختار برای لمس دردناک است یا خیر.
 • اندازه‌گیری دامنه حرکت : محدوده حرکت به این اشاره دارد که تا چه حد زانو خم می‌شود و راست می‌نشیند . فیزیوتراپیست ممکن است از ابزارهای ویژه‌ای برای اندازه‌گیری این که چگونه زانوی شما برای کمک به درمان مستقیم حرکت می‌کند ، استفاده کند .
 • اندازه‌گیری مقاومت : پیوندهای ماهیچه‌ای زیادی اطراف زانوی شما وجود دارد و اندازه‌گیری قدرت می‌تواند به مشخص کردن این که آیا ضعف یا عدم تعادل عضلات می‌تواند باعث درد زانو شما شود ، کمک کند .
 • ارزیابی تعادل : اگر تعادل شما مختل شود ، کشش و فشار بیش از حد ممکن است به زانو منتقل شئد و باعث ایجاد درد شود .
 • اندازه گیری تورم : گاهی اوقات ، تورم ممکن است در مفصل زانو پس از آسیب وجود داشته باشد . فیزیوتراپیست ممکن است میزان تورم را برای کمک به درمان مستقیم اندازه‌گیری کند .
 • تست‌های خاص : تست های ویژه‌ای برای کمک به تعیین این که کدام اندام ممکن است در خطا باشد و ممکن است باعث ایجاد مشکل شود ، روی زانو انجام می‌شود .

فیزیوتراپی زانو برای درمان زانو درد

بعد از اتمام یک بررسی متمرکز، فیزیوتراپیست شما می‌تواند با شما کار کند تا درمان درست را آغاز کند. بسیار مهم است که فعال باشید و در برنامه شرکت داشته باشید. در ادامه به انواع فیزیوتراپی زانو می‌پردازیم .

حرکت درمانی

اغلب، تمرین‌هایی برای کمک به تقویت و بهبود تحرک مفاصل تجویز خواهد شد. ممکن است لازم باشد که تمرینات را در خانه انجام دهید و همچنین بخشی از برنامه تمرینی خانه باشد. ورزش باید ابزار اصلی شما برای درمان زانو درد شما باشد. فیزیوتراپیست شما به شما خواهد گفت که چگونه تمرینات خود را در خانه انجام دهید و او باید در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفت شما را نظارت کند .

فیزیوتراپی زانو با لیزر پرتوان ( لیزردرمانی )

لیزردرمانی زانویکی دیگر از روش های فیزیوتراپی زانو برای درمان زانو در لیزر درمانی می‌باشد . لیزر یکی از متدهای پیشرفته درمانی است و به معنی نور تقویت شده توسط گسیل القایی تابش است که در یک جهت خاص به بافت مورد نظر تابانده می‌شود و تاثیر آنی و سریع دارد . جهت ترمیم بافت عضلانی و استخوان و عصب و بهبودی درد و التهاب کاربرد دارد. بخصوص در موارد حاد ضایعات عضلانی کاربرد بسیار عالی دارد . بعنوان مثال در پیچ خوردگی و یا گرفتگی زانو تاثیر بالایی در تسریع درمان زانو درد شما دارد .

فیزیوتراپی زانو با سوزن خشک

درای نیدلینگ یا سوزن خشک به روش سوزن خشکدرمانی در فیزیوتراپی گفته می‌شود که فیزیوتراپیست با کمک سوزن های طب سوزنی برای تریگر پوینتس یا نقاط ماشه ای در نقاط مشخصی از بدن برای درد مشخص و درگیری در سیستم عضلانی به کار می برد. این روش جهت رهایی بیمار از درد های موضعی وپخش شونده در نقاط مشخصی از بدن می‌شود .

فیزیوتراپی زانو با تحریک الکتریکی (الکتروتراپی)

تحریک الکتریکیتحریک الکتریکی نوعی درمان است با استفاده از الکترود ها با جریان‌های I.D.C و DC و faradic و interferencial و TENS در نواحی بخصوصی تحت نظر متخصص فیزیوتراپی جهت التیام درد و تقویت عضلانی و ترمیم بافت و بازسازی عصب به کار می رود.
موارد عدم استفاده:
۱) افراد باردار
۲ افرادی که اختلال حس دارند
۳) افرادی که اختلال در سیستم لنفاوی بدن دارند

فیزیوتراپی زانو با اولتراسوند (ultra sound)

ultrasound

اولتراسوند تراپی در آن تبدیل انرژی الکتریکی به امواج صوتی است که به صورت continuous پیوسته و pulse ناپیوسته جهت بهبودی درد و التهاب و ترمیم بافت به کار می رود . که معمولاً در مرحله تحت حاد و مزمن در بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد .

فیزیوتراپی زانو با تکارتراپی

تکارتراپیتکارتراپی نوعی درمان فیزیوتراپی است که با دستگاه تکار که نوع پیشرفته تری از درمان با دیاترمی است که انرژی را به مناطق عمیق تری از بدن انتقال می دهد ضد التهاب قوی و ضد درد می باشد بهبودی در همان جلسه اول درمان مشاهده می‌شود و در بسیاری از بیماران تحت درمان فیزیوتراپی کاربرد دارد.

زانو یک مفصل بزرگ در بدن است که مسئول پیاده‌روی ، بالا رفتن از پله‌ها و پا شدن از یک موقعیت نشسته است . درد در زانو می‌تواند یکی از این فعالیت‌ها را محدود کند. با کار کردن با فیزیوتراپیست خود و با متحرک و قوی نگه داشتن مفصل زانوی خود ، مشکلات درد زانو ممکن است حل شوند و تحرک شما می‌تواند حفظ شود .

کلینیک فیزیوتراپی نیرو واقع در تهران ، شمس آباد با بیش از ۳۰ سال سابقه آماده ارائه خدمات
تخصصی فیزیوتراپی زانو برای درمان زانو درد شما عزیران می باشد .

– لیزر درمانی زانو (لیزر پرتوان)
– فیزیوتراپی زانو با دیاترمی
– فیزیوتراپی زانو با حرکت درمانی
– فیزیوتراپی زانو با استفاده از سوزن خشک
– فیزیوتراپی زانو با استفاده از UltraSound
– فیزیوتراپی زانو با استفاده از تحریک الکتریکی
– درمان آرتروز زانو و موارد دیگر …

جهت مشاوره و رزرو وقت با شماره های زیر تماس بفرمایید .
تلفن های تماس : ۰۲۱۲۲۳۰۵۸۵۲۰۲۱۲۲۳۳۵۸۷۵۰۲۱۲۲۳۳۳۴۹۰